Wyniki badania

  • Badani chętnie korzystają z usług lokali gastronomicznych - 99% respondentów chadza do jadłodajni lub spożywa w domu przygotowane dla nich w restauracjach lub barach posiłki. Odwiedzanie punktów gastronomicznych jest jednak bardziej popularne od zamawiania jedzenia na wynos. Niemal wszyscy ankietowani deklarują, że bywają w restauracjach. Jedzenie z dowozem zamawiane jest przez 76% badanych. W przypadku obu typów usług gastronomicznych przeważająca większość klientów to mieszkańcy miast powyżej 20 tysięcy mieszkańców.
  • Ponad połowa respondentów jada w restauracjach kilka razy w miesiącu (63% badanych), do takiej samej częstotliwości zamawiania jedzenia na wynos przyznaje się 47% badanych. Przy czym zarówno wizyty w lokalach jak i zamawianie gotowych dań jest domeną ankietowanych między 19. a 30. rokiem życia.
  • Aż 79% internautów, którzy odpowiedzieli na nasze pytania, w ciągu ostatnich dwóch lat zrezygnowało z jedzenia w jakimś lokalu. W większości przypadków z powodu niezadowolenia z obsługi (56% respondentów) oraz oferty lub menu (40%). Najczęściej deklarowano utratę zaufania wobec restauracji serwujących kuchnię polską (22%), włoską (17%), o niesprecyzowanym profilu (13%), wobec pizzerii (10%) i innych (19%).
  • W grupie osób niezadowolonych z restauracji przeważają osoby pomiędzy 26. a 30. rokiem życia (27%), z wyższym wykształceniem (79%), kobiety (64%) oraz mieszkańcy miast, których liczba mieszkańców przekracza 500 tysięcy (68%).
  • Z jedzenia z dowozem, które nie sprostało oczekiwaniom, rezygnuje zdecydowanie mniej osób, niż z wizyt w kiepskiej restauracji – jest to zaledwie 25% badanych. Jednak profil demograficzny obydwu grup respondentów jest podobny. Osoby zamawiające jedzenie na wynos, które zrezygnowały z usług danego lokalu w większości żyją w miastach powyżej 500 tysięcy mieszkańców (62%), charakteryzują się wyższym wykształceniem (75%), są w wieku między 26 a 30 lat (37%), w większości są to kobiety (65%).
  • Najwięcej klientów, którzy wzięli udział w naszym badaniu nie złoży ponownie zamówień na posiłek z dowozem w lokalach oferujących pizzę (51%), kuchnię włoską (18%) lub chińską (12%). Po raz kolejny w największej liczbie przypadków powodem jest niezadowolenie z menu (46%) lub obsługi (27%).


POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ SKRÓCONEJ WERSJI RAPORTU

POBIERZ PEŁNĄ TREŚĆ ROZSZERZONEJ WERSJI RAPORTU

 

stat4u