Idea projektu

Polacy coraz więcej czasu spędzają, jedząc poza domem. Ponad miesiąc w restauracji lub barze – tak badania podsumowują roczną aktywność statystycznego Polaka w tym zakresie. Gdyby dodano do tego czas, który spędza on na spożywaniu dań zamówionych na wynos, okazałoby się, że znaczną część życia poświęcamy na konsumpcję posiłków z barów i restauracji.

O tym, że Polacy interesują się tym co jedzą, świadczy nie tylko wzrastająca ilość czasu poświęcanego na stołowanie się poza domem, ale też popularność programów kulinarnych czy wysoka poczytność blogów i serwisów o tematyce gastronomicznej. Mimo to jadamy poza domem znacznie rzadziej niż większość Europejczyków. Co odstrasza nas od wizyt w restauracjach i barach? To pytanie pozostawało dotychczas poza obszarem dociekań badawczych.

Firma INSE Research stawiła czoła temu zagadnieniu. Realizując badanie Złamany Widelec, umożliwiliśmy internautom wyrażenie opinii
o restauracjach i barach, które ich zawiodły. W efekcie otrzymaliśmy zestaw danych wskazujących na przyczyny rezygnacji z usług lokali serwujących posiłki na miejscu lub jedzenie na wynos. Badanie Złamany Widelec dostarczyło także portretów niezadowolonych klientów, charakteryzując ich pod względem cech demograficznych oraz ich zwyczajów kulinarnych. Stało się również źródłem informacji o punktach gastronomicznych, które nie odpowiadają oczekiwaniom Polaków.

Niekomercyjny charakter badania pozwala umieścić je w sferze debaty publicznej nad jakością pracy lokali gastronomicznych oraz świadomością konsumencką Internautów. Mamy nadzieję, że Złamany Widelec przyczyni się także do poprawienia standardów na Polskim rynku gastronomicznym, a co za tym idzie – do jego rozwoju i do wzrostu zadowolenia polskich smakoszy.

 

stat4u